The Longest Johns

The Longest Johns

Wielka Brytania 19.7.2023 / 18:45 - 19:45
ORLEN Drive stage

Proste, stare i chwytliwe piosenki o morzu, które od XVII wieku ułatwiały marynarzom ciężką pracę na statkach.

Pochodzący z Bristolu The Longest Johns to obecnie największa gwiazda szant i pieśni żeglarskich, choć do niedawna katogoryzowano ich jako folk. Ale jak to się stało, że szanty wyszły z pustych nadmorskich knajp?  Otóż w 2020 roku młody szkocki listonosz Nathan Evans po pracy odśpiewał nowozelandzkie szanty Wellermana i tak narodził się król TikToka #SeaShan, uwalniając lawinę masowej manii na punkcie żeglarskich piosenek.

Prawdopodobne to zjawisko może być również spowodowane covidem, przymusową izolacją i potrzebą nawiązywania kontaktów poprzez aplikację TikTok do wspólnego śpiewania, kiedy można poczuć się częścią czegoś niesamowitego. Na tym polega wspólnotowy urok szant, który The Longest Johns doskonale i innowacyjnie wykorzystali w mediach społecznościowych.
 
Doświadczenie wspólnego śpiewania piosenek marynarskich jest bardzo podobne do tego, gdy ludzie tańczą w klubie. Niezależnie od tego, czy słyszałeś tę piosenkę wcześniej, czy nie, wiesz, co masz robić i czujesz się częścią czegoś większego niż ty sam.”, zapewniają The Longest Johns.