Sons of Kemet XL

Sons of Kemet XL

Wielka Brytania 19.7.2019 / 18:30 - 19:30
ArcelorMittal stage

Najlepsi ambasadorzy brytyjskiej rebelii jazzowej, nominowani do nagrody Mercury Prize. Zespół, który jako swój cel postawił wprawienie słuchaczy w stan, w którym wciąż będą myśleć, o co w tej muzyce tak naprawdę chodzi. W wyjątkowej, rytmicznej wersji XL występują z dwoma dodatkowymi perkusistami!

Ich rodzaj jazzu jest absolutnie niedefiniowalny. Sons of Kemet wprowadzają nas w dziwny stan niepokoju poprzez swoje eksperymentalne, odważne kombinacje brzmień hip-hopu, grime’a, punka, afrobeat’u, ska oraz muzyki ludowej Karaibów i Afryki. Jest jeszcze ciekawiej - saksofonista i klarnecista Hutchings, tubista Theon Cross oraz dwaj cholernie dobrzy perkusiści - Tom Skinner i Eddie Hick - przywrócili fizyczne więzi między muzykami i publicznością. Sprawiają, że słuchacze czują ich muzykę całym ciałem. 

Niedefiniowalność stylu zespołu związana jest z rodzinnym pochodzeniem wodza kwartetu. Shabaka Hutchings urodził się w Londynie, ale mieszkał z rodzicami na karaibskiej wyspie Barbados i spędził 16 lat w Afryce Południowej. Grał w Sun Ra Orchestra, ethno-jazzowym Mulatu Astetkem, multikulturowej grupie Melt Yourself Down i jazz-electro-psychodelicznej kapeli The Comet is Coming. W 2016 roku został nominowany do nagrody Mercury Prize i wystąpił w roli jurora programu 'Le Guess Who?'

Trzecia płyta  Sons of Kemet “Your Queen is a Reptile” otwiera im nowy rozdział w wytwórni jazzowej Impulse! Według magazynu “Wire” to jeden z najważniejszych albumów ostatnich lat. Jego tytuł odzwieciedla stosunek Hutchingsa do współczesnej Wielkiej Brytanii, Brexitu i rosnącego problemu rasizmu. Wątpi on przede wszystkim we wszystkie mity podtrzymujące ideę monarchii. Każdy z ośmiu utworów na płycie jest dedykowany jednej kobiecej postaci z historii dawnej lub współczesnej, która przyczyniła się do wyrównywania szans społeczności potomków kolonii podbitych przez Imperium Brytyjskie. Wśród wymienionych kobiet znajdują się aktywistki społeczne, pionierki, niewolnice czy wojowniczki.