Wykonawcy

Derya Yildirim & Grup Şimşek

Francja, Niemcy, Turcja

Fenomen psychodelii anatolijskiej przeniknął do szerszych kręgów ponad dekadę temu. Grupy takie jak Baba Zula ugruntowały go wśród koneserów muzyki, a holenderska sensacja Altin Gün wprowadziła turecką psychodelię lat sześćdziesiątych prosto do głównego nurtu. Urodzona w Hamburgu Derya Yildirim & Grup Şimşek pozornie należy do podobnej kategorii, ale jednocześnie podchodzi do niej z zupełnie innej perspektywy. Swoją twórczość taneczną postrzega jako połączenie soulu i folkloru, ale przede wszystkim, oprócz interpretacji hitów z epoki, poświęca się własnym utworom i tematom. Derya Yildirim & Grup Şimşek będzie miała swoją czeską premierę na tegorocznej edycji Colours of Ostrava.

Nie są niczym innym jak przebudzeniem. Międzynarodowy skład, w skład którego wchodzą Francuzi Axel Oliveres i Antonin Le Gargasson, a także południowoafrykańska perkusistka Hellen Wells, jest rzeczywiście przeszkolony w zakresie tradycyjnego anatolijskiego rocka, do którego nawiązuje także tradycyjna turecka lutnia bağlama, którą sama Yıldırım posługuje się z pełną wirtuozerią. Do tego wszystkiego muzycy dodali pełną garść pikanterii w postaci soulu, indie czy funku. Derya Yıldırım bardzo podziwia słynną turecką piosenkarkę Seldę Bağcan, od której zaczerpnęła także wątki społeczne i feministyczne. Dodatkowo jest mocno świadoma swoich korzeni. „Wiem, że ludzie myślą, że gramy muzykę retro, ale nie jestem z Turcji i nie chcę robić tego samego, co tamtejsi muzycy pięćdziesiąt lat temu. Jestem Niemką” – oznajmiła w magazynie The Guardian i tę pewność można wyczuć w brzmieniu albumów jej zespołu.

Na swojej pierwszej płycie "Kar Yağar" (2019) szukali jeszcze pewności, jednak obie części połączonego opusu "DOST" z 2021 i 2022 roku uchwyciły już w pełni pewną siebie i suwerenną grupę, która dzięki jednorodnemu zaangażowaniu bardziej współczesnych nurtów w tradycyjnych strukturach rytmicznych i melodycznych, nabrała zupełnie niepowtarzalnego wyrazu. I stało się to w jakiś naturalny sposób, być może z powodów, o których zespół mówi w notatce prasowej dotyczącej drugiej płyty: „DOST oznacza połączenie, które utrzymuje znaczenie i równość tego życia i świata. Połączenie, które zachowuje szacunek, tolerancję oraz chwile miłości i pokoju, tak abyśmy mogli się rozwijać i uczyć od siebie nawzajem oraz pozwalać sobie i innym żyć po swojemu”.

NIE PRZEGAP
Derya Yildirim & Grup Şimşek na Colours!

Kup bilet