Wykonawcy

Enkelé

Kolumbia

Co się stanie, gdy jedenaście kobiet z różnych części Kolumbii zjednoczy się przeciwko męskiej dominacji? A co się stanie, gdy na domiar złego zaczną śpiewać o swoich przeżyciach i grać na instrumentach, na których do tej pory mogli grać wyłącznie mężczyźni? Wykorzystując afro-kolumbijskie gatunki muzyczne, grupa Enkelé stara się odsłonić tabu dotyczące statusu kobiet w regionie. Wracają także do historii swojego kraju i jego przodków.

Kiedy Enkelé po raz pierwszy próbowały grać na perkusji w ramach festiwalu w Tamalameque w północnej Kolumbii, natychmiast wyrzucono je z miasta za zbytnią śmiałość. W kulturze, w której dorastały członkinie zespołu, do niedawna kobietom wolno było pełnić jedynie rolę śpiewaczek. „Próbujemy rozmawiać o znaczeniu przestrzeni wolnych od przemocy i nie chodzi tylko o machizm. Dlatego chcemy dzielić się tymi wartościami poprzez naszą muzykę i pokazywać, że kobiety również potrafią grać na instrumentach muzycznych” – powiedziała jedna z członkiń Enkelé w wywiadzie dla Rival Times.

Pod dźwiękami gatunku wyrosłego z kultury afro-kolumbijskich niewolników, tzw. baile cantao i ich oryginalnego języka bantu, Enkelé w pełnym składzie robią przewrotne wrażenie, a ich wygląd elektryzuje. Przełamywanie barier między tradycją a postępem daje przyszłemu pokoleniu afrokolumbijskich kobiet nadzieję na wolność wypowiedzi artystycznej. Enkelé przypominają nam, że o zmianę społeczną możemy walczyć także poprzez muzykę.

Enkelé wkroczyły na scenę kolumbijskiego festiwalu Bogota Music Week z uderzającą kobiecą siłą niczym huragan. Najlepszy koncert ubiegłorocznego wydarzenia docenił także obecny Wiceprezydent Kolumbii – mogliśmy być częścią historii i tańczyć razem z nimi.

NIE PRZEGAP
Enkelé na Colours!

Kup bilet