Portico Quartet z fascynującym audiowizualnym projektem

OGŁOSZENIA NOWYCH ARTYSTÓW 03.03.2023

Fascynujący projekt audiowizualny, który łączy minimalistyczną ambient suitę muzyczną "Terrain" grupy Portico Quartet z kosmicznymi fotografiami Hannah Collins uchwyconymi przez teleskopy chilijskiego Obserwatorium Las Campanas na pustyni Atacama.

Kwartet złożony z czołowych muzyków brytyjskiej sceny klasycznej i eksperymentalnej przyniesie Wam niezwykłą medytację, która stawia palące pytania o przyszłość życia na Ziemi i poza nią.

Hannah nie tylko badała wszechświat i jego nieustanny ruch na granicy tego, co ludzkość mogła zobaczyć. Interesowała się także instrumentami, pracą astronomów i podróżowała po okolicy. Fotografowała starożytne krajobrazy naznaczone wydobyciem minerałów i petroglify znalezione na pustyni. Następnie umieściła te obrazy w kontrastującej mozaice naszego postrzegania współczesnych obrazów życia i zjawisk oddalonych o miliony lat świetlnych.

Jej wizualizacja przeszłości, teraźniejszości i przyszłości szczęśliwie spotkała się z "Terrain", uważanym być może za najodważniejsze dzieło Portico Quartet. W trzech rozbudowanych kompozycjach łączą elektroniczny ambient, minimalizm i jazz z delikatną muzykalnością. „Dla nas to było bardziej jak kręcenie filmu niż komponowanie muzyki. Skomponowaliśmy sprzeczne, zmieniające się symbole, subtelne kontrasty i różnorodne historie. Lustro Andrieja Tarkowskiego i niesamowite Handsworth Songs brytyjskiego artysty Johna Akomfraha były dla mnie punktami odniesienia” – wyjaśnił Belly o twórczych inspiracjach albumu nagranego z saksofonistą Jackiem Wylliem

Portico Quartet to już nie „czterech dyktatorów walczących o swój róg w jednym pokoju”, bo z pierwotnego składu pozostało ich tylko dwóch. Nie osłabiło to jednak magii londyńskiego zespołu, który był jednym z pierwszych pionierów koncepcji muzycznej nieokreśloności, za co od samego początku był nominowany do Mercury Prize. Duet uzupełniają wynajęci muzycy Taz Modi (instrumenty klawiszowe, bas) i Delia Stevens (hang, fortepian).