Teren

Magia huty Dolne Witkowice

Ciesz się wyjątkową aurą w kompleksie Dolnych Witkowic w centrum Ostrawy!

Festiwal odbywa się na terenie dawnej huty Dolne Witkowice w centrum Ostrawy, wśród monumentalnych dawnych kopalń, hangarów i pozostałości linii produkcyjnej. Obecnie wiele obszarów zostało zrewitalizowanych, pozostałe zabezpieczone, a cały obszar Dolnych Witkowic wpisano na listę Europejskiego Dziedzictwa Kulturowego.

Na terenie Dolnych Witkowic mamy do czynienia z wyjątkowym obszarem przemysłowym pochodzącym z pierwszej połowy XIX wieku. Poszczególne ważne obiekty techniczne i urządzenia Huty Witkowice znajdujące się w tzw. Dolnym Obszarze Wítkowic od początku lat 90. ubiegłego wieku stopniowo uzyskiwały status zabytków kultury. Cały teren, z uwagi na jego wyjątkowy charakter, w 2002 roku ogłoszono Narodowym Zabytkiem Kultury.

W centralnym miejscu Huty Witkowice znajdował się stary piec pudlarski pochodzący z 1828 roku. Piec został zbudowany przy wsparciu arcybiskupa Rudolfa, była to pierwsza tego typu konstrukcja w całej monarchii austriackiej. Pierwszy wielki piec uruchomiono w 1836 roku. Niepodzielną częścią całego łańcucha produkcyjnego stała się także Kopalnia Hlubina, założona w 1843 roku. To tu wydobywano węgiel, produkowano koks i wytapiano żelazo, z czym w Republice Czeskiej nigdzie więcej się nie spotkamy.

W 2008 roku rozpoczęła się  zakrojona na szeroką skalę rekonstrukcja Dolnego Obszaru Wítkowic. W jej trakcie ogromny pojemnik gazu wielkopiecowego (o szerokości około 70 metrów i wysokości 33 metrów) został przebudowany na salę koncertową, mogącą pomieścić 1,5 tysięcy osób. Nazwana Gongiem, aula połączona jest z galerią sztuki i kawiarnią. Autorem projektu jest wybitny czeski architekt Josef Pleskot.

Z kolei wielki piec tzw. VP1 zmienił się w centralny punkt trasy zwiedzania, a szósta centrala energetyczna zwana U6 - w muzeum przemysłowe (projekt Václava i Heleny Zemánków).