Wardruna wydali nowy album

INNE 25.01.2021

Norweski zespół Wardruna, który wystąpi na tegorocznym festiwalu Colours of Ostrava, wydał długo oczekiwany nowy album zatytułowany "Kvitravn" (Biały Kruk).

Album możecie dostać tutaj: https://wardruna.lnk.to/Kvitravn_Album.

„Cieszymy się, że możemy w końcu podzielić się z Wami albumem, na który tak długo czekaliście. Wasze pozytywne reakcje na utwory, które udostępniliśmy do tej pory były bardzo miłe. Mam nadzieję, że cały album spodoba Wam się tak samo. Dla mnie ta płyta stanowi naturalną kontynuację naszej dotychczasowej twórczości. Mimo tego, że piosenki opowiadają historie z odległej przeszłości - odwierciedlają też teraźniejszość, są myślami zrodzonymi na podstawowych fundamentach i założeniach, że natura jest czymś świętym" - mówi frontman zespołu, Einar Selvik.

Album "Kvitravn" świetnie pokazuje rozwój w brzmieniu Wardruny. Na płycie znajdziemy szeroki wachlarz instrumentarium tradycyjnego i historycznego. Wśród instrumentów są m.in. lira korbowa, lira trossingen, tagelharfa, sotharfa, langeleik, crwth, róg kozi, lura, moraharpa. Album wsparła grupa tradycyjnych świewaków pod wodzą  Kirsten Bråten Berg - czołowej wykonawczyni tradycyjnej norweskiej piosenki. Nowa płyta, w jedenastu piosenkach, opowiada o nordyckiej magii i czarach, zwierzętach totemowych, naturze i animizmie, mądrości i znaczeniu niektórych mitów, a także przedsrawia nordyckie koncepcje religijne oraz związek między sagami i piosenkami.

Do kilku piosenek nakręcono imponujące klipy. Teledysk do piosenki "Grá" opowiada o święcie wilka i przypomina o związku ludzi i zwierząt. Klip do tytułowego utworu "Kvitravn" to imponująca historia o tym świętym i nieuchwytnym stworzeniu. Einar Selvik ujawnił, że ta piosenka stała się punktem wyjścia całego albumu. Najnowszy teledysk do utworu "Skugge" zwraca się w stronę poszukiwania odpowiedzi i mądrości w sobie.

Dla zainteresowanych głębszym zanurzeniem się w świat myśli zespołu Wardruna, na kanale YouTube zespołu można obejrzeć czteroczęściowy serial dokumentalny, w którym Einar Selvik wprowadza fanów w swoje pomysły, inspiracje i praktyki stojące za jego muzyką.