Kronos Quartet na Colours of Ostrava!

OGŁOSZENIA NOWYCH ARTYSTÓW 09.01.2019

Zdobywcy Grammy, mistrzowie swoich instrumentów, innowatorzy, którzy przekroczyli muzyczne granice... najsłynniejszy obecnie kwartet smyczkowy tego lata zagra w Ostrawie.

Kronos Quartet, w skład którego wchodzą skrzypkowie David Harrington i John Sherba, grający na altówce Hank Dutt i wiolonczelistka Sunny Yang, od prawie pięćdziesięciu lat obalają pomysł, że muzykę klasyczną należy grać w garniturach. Postawili na wizję kwartetu jako formy wielokulturowego dialogu muzycznego o niebywałym przestrzale od nowoczesnej klasyki poprzez eksperymentalną awangardę, minimalizm, folk, rock, world music i swoje własne ponadczasowe kreacje.

"Zawsze chciałem tworzyć żywy, energetyczny i fajny kwartet smyczkowy, nie martwiąc się, że ktoś mnie kopnie w tyłek. Chciałem wyrażać opinie na temat życia, opowiadać prawdziwe muzyczne historie z wdziękiem, przesadą i głębią" - przyznał David Harrington, lider zespołu, który na przestrzeni lat współpracował m.in. z Davidem Bowiem, Laurie Anderson, Björk, Davem Matthewsem czy z Paulem McCartney'em, a także z Terrym Rileym, Arvo Pärtem, Astorem Piazzollou, Philipem Glassem, Henrykiem Góreckim oraz Steve’em Reichem.

Kronos Quartet nigdy nie wahali się wspierać młodych i nieznanych artystów, grając ich utwory, a nawet stawiając na scenie z przekonaniem: "Wierzę, że przy każdej współpracy dowiedziałem się dużo o moim życiu, muzyce i instrumentach. Nie konkurujemy z nikim. Wszystko, co chcemy osiągnąć to najlepszy wynik. Dzięki takiemu partnerstwu stajemy się lepszymi muzykami i ludźmi, to działa. Myślę, że to najważniejsze, co przynoszą nam nasi współpracownicy".